FAQ
Otázka č. 1 – Súhrnná faktúra
Pekáreň dennodenne dodáva do obchodu pečivo, pričom za dodávku z každého dňa vyhotovuje faktúru. Existuje nejaké administratívne zjednodušenie, aby nemusela vyhotovovať toľko faktúr?
Odpoveď
Pekáreň na základe § 75 ods. 1 zákona o DPH môže za dodávky pečiva vyhotoviť súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať dodávky za najviac obdobie kalendárneho mesiaca. T.j. na jednom doklade bude mať rozpísané dodávky pečiva za každý jednotlivý deň (nemôže množstvo jednotlivého pečiva sumárne sčítať za mesiac).
Otázka č. 2 – Súhrnná faktúra
Firma prijala dňa 05.08.2024 od inej spoločnosti 100 % zálohu na dodávku kancelárskych potrieb a neskôr 26.08.2024 dodala daný tovar. Musí firma na každú transakciu zvlášť vyhotoviť osobitnú faktúru alebo môže na tieto dve transakcie vyhotoviť jednu súhrnnú faktúru, na ktorej uvedie údaje o prijatej zálohe aj údaje o dodanom tovare? Ak áno, ako potom uvedie túto súhrnnú faktúru do kontrolného výkazu?
Odpoveď
Firma môže vyhotoviť na prijatú zálohu a dodávku tovaru, ktoré boli realizované v rámci jedného kalendárneho mesiaca súhrnnú faktúru. Súhrnnú faktúru uvedie do časti A.1. kontrolného výkazu s uvedením dátumu prijatej platby alebo dátumom posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca.
Otázka č. 3 – Súhrnná faktúra
Ak platiteľ vyhotoví pre iného platiteľa súhrnnú faktúru za viac dodaní tovarov a služieb v priebehu mesiaca alebo príjme viac platieb pred dodaním tovaru alebo služby; ako uvedie predmetnú faktúru do časti A.1. kontrolného výkazu; uvedie do kontrolného výkazu každú dodávku z jednotlivých dní osobitne, vrátane dňa dodania tovaru resp. služby, resp. prijatia platby alebo spočíta dodávky tovarov zvlášť a dodávky služieb zvlášť a uvedie ich do kontrolného výkazu ako dve transakcie?
Odpoveď
Platiteľ údaje o dodávkach tovarov a služieb a o prijatých zálohách zo súhrnnej faktúry spočíta a uvedie ich ako jednu transakciu do časti A.1. kontrolného výkazu. Do predmetného súčtu nezapočítava dodávky tovarov a služieb, pri ktorých pred ich dodaním obdržal zálohu, pri ktorej mu vznikla daňová povinnosť podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH (t.j. aby nedošlo k duplicite). Do kolónky „Dátum dodania tovaru alebo služby alebo dátum prijatia platby“ sa uvedie len jeden dátum, a to deň poslednej daňovej povinnosti uvedenej na faktúre alebo posledný deň príslušného kalendárneho mesiaca, s výnimkou ak by v súhrnnej faktúre boli dodávky tovarov s rozdielnou sadzbou dane 10 % a 20 %, potom sa údaje dodávok prislúchajúce príslušnej sadzbe dane uvedú do 2 riadkov kontrolného výkazu podľa sadzby dane.
Otázka č. 4 – Súhrnná faktúra
Môže platiteľ na jednu súhrnnú faktúru uviesť spoločne dodávky tovaru, ktoré sa zdaňujú bežným spôsobom a dodávky tovarov podľa § 69 ods. 12 písm. f) až i) zákona o DPH, pri ktorých sa uplatní prenos dňovej povinnosti? Napr. môže firma s agrokomoditami na jednej súhrnnej faktúre voči poľnohospodárskemu podniku uviesť dodávky umelých hnojív, ktoré zdaňuje bežným spôsobom a dodávky obilnín, pri ktorých uplatňuje prenos daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 12 písm. f) zákona o DPH?
Odpoveď
Platiteľ môže na jednu súhrnnú faktúru uviesť spoločne dodávky tovaru s uvedeným rozdielnym daňovým režimom. Údaje prislúchajúce dodávkam podliehajúcim bežnému režimu dane uvedie sumárne do časti A.1. kontrolného výkazu a údaje prislúchajúce dodávkam, pri ktorých sa uplatňuje prenos daňovej povinnosti uvedie do časti A.2. kontrolného výkazu v členení podľa 4-miestneho číselného kódu spoločného colného sadzobníka.