Home > Daň zo sladených nealkoholických nápojov > Stanoviská Finančného riaditeľstva SR > § 2 zákona o dani zo SNN – vymedzenie pojmu „náhrada“ kávy a čaju

§ 2 zákona o dani zo SNN – vymedzenie pojmu „náhrada“ kávy a čaju

Otázka:

V definícii sladeného nealkoholického nápoja (ďalej sladený nealkoholický nápoj „SNN“) v § 2 písm. a) bod 1. zákona o dani zo SNN je uvedené, že SNN je aj „..... akýkoľvek iný balený SNN určený na priamu konzumáciu obsahujúci pridaný cukor alebo sladidlo, ak zároveň obsahuje kávu, čaj alebo ich náhrady.“ Pri tejto časti ustanovenia nie je žiadna odvolávka na osobitný predpis a nie je zrejmé, čo sa myslí pojmom „ich náhrady“. Subjekt sa pýta z akých predpisov sa má vychádzať pri posudzovaní náhrad kávy alebo čaju v nápoji, resp. čo mal tvorca zákona na mysli pod pojmom náhrady kávy a čaju?

Odpoveď:

Pod pojmom „náhrada“ kávy/čaju je potrebné rozumieť zložku SNN majúcu podobné vlastnosti ako káva/čaj, ktorá je do SNN výrobcom pridávaná s cieľom, aby uspokojila rovnaké potreby priemerného spotrebiteľa SNN s obsahom kávy/čaju.

Pre uvedenie konkrétnych príkladov náhrady kávy je možné vychádzať z vymedzenia tohto pojmu podľa § 2 písm. dp) vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR č. 309/2015 Z. z. o pochutinách, jedlej soli, dehydrovaných pokrmoch, polievkových prípravkoch a o ochucovadlách (ďalej len „vyhláška MPRV SR č. 309/2015 Z. z.“), v zmysle  ktorého kávovinou alebo náhradou kávy sa rozumejú výrobky vyrábané z kvalitnej, očistenej, usušenej a upraženej suroviny bohatej na polysacharidy, a to najmä koreňov čakanky obyčajnej (Cichorium intybus L.), raže (Secale L.), jačmeňa (Hordeum L.), cukrovej repy (Beta vulgaris provar. altissima Doell, Helm) alebo plodov figovníka (Ficus L.) – fíg. Za náhradu kávy je možné považovať tiež napríklad extrakt z kávy, rozpustný prípravok s extraktom z kávy, prípadne extrakt z kávoviny/náhrady kávy.

Analogicky, so zreteľom na kritérium uspokojenia rovnakých potrieb priemerného spotrebiteľa SNN s obsahom čaju, ak čajom sa podľa § 2 písm. ca) vyhlášky MPRV SR č. 309/2015 Z. z. rozumie výrobok rastlinného pôvodu, a to z čajovníka čínskeho (Camellia sinensis (L.) O. Kuntze), z rôznych druhov bylín, ovocia, korenín a ich zmesí, ktorý je určený na prípravu nápoja alebo aj nápoj pripravený z takéhoto výrobku, za náhradu čaju je možné považovať napríklad extrakt z čaju, prípadne rozpustný prípravok s extraktom z čaju.

 

Dátum vydania stanoviska: 23.12.2024