Výška poukázaného podielu zaplatenej dane

Daňovník - právnická osoba  je oprávnený poukázať podiel zaplatenej dane do výšky 2% za podmienky, že v zdaňovacom období, ktorého sa vyhlásenie týka alebo najneskôr v lehote na podanie tohto daňového priznania daroval finančné prostriedky najmenej vo výške 0,5% zaplatenej dane ním určeným daňovníkom nezaloženým alebo nezriadeným na podnikanie na účely vymedzené v § 50 ods. 5 zákona o dani z príjmov. Ak  daňovník  neposkytne finančný dar ním určenému daňovníkovi nezaloženému alebo nezriadenému na podnikanie aspoň vo výške 0,5% zaplatenej dane, je oprávnený poukázať v daňovom priznaní  podiel zaplatenej dane len do výšky 1%. Uvedený spôsob poskytnutia podielovej dane sa použil prvýkrát  pri podaní za zdaňovacie obdobie 2016 a použije sa aj v r. 2017 ,  2018 a 2019.

Ustanovenia § 52i (postupné znižovanie podielu zaplatenej dane)  sa od 1. januára 2016 nepoužijú.
 
Právnická  osoba môže poskytnúť podiel zaplatenej dane najmenej 8 eur, ktorý sa zaokrúhľuje sa na eurocenty nadol.Daňovník môže určiť jedného alebo viacerých prijímateľov s uvedením príslušných súm, každému však najmenej 8 eur. Ďalší prijímatelia sa v daňovom priznaní uvádzajú v osobitnej prílohe, ktorá je povinnou prílohou daňového priznania.
 
FAQ
 
Otázka č. 1 – Poukázanie podielu zaplatenej dane viacerým prijímateľom
Môžeme ako právnická osoba sumu podielu zaplatenej dane poukázať dvom nadáciám v rovnakej sume ?
Odpoveď:
Podiel zaplatenej dane vo výške 2%  alebo 1% môže daňovník - právnická osoba určiť na poukázanie aj dvom a viacerým prijímateľom, každému vo výške min. 8 eur. Vyplýva to z ustanovenia § 50 ods. 6 písm. b) druhý bod zákona o dani z príjmov.
 
Otázka č.2 - Zaokrúhľovanie
Moja daňová povinnosť bola 120,3691 eur. Ako túto sumu zaokrúhlim pre potreby poskytnutia podielu na zaplatenej dani?
Odpoveď
Vašu daňovú povinnosť zaokrúhlite na eurocenty nadol, teda na  sumu120,36 eur.

Otázka č.3 – Overenie poukázania podielu zaplatenej dane 

Ako si môžem overiť či náš podiel zaplatenej dane bolo v poriadku poukázaný a či boli peniaze doručené subjektu, ktorému mali byť poukázané ?
Odpoveď
Podľa § 50 ods. 8 zákona o dani z príjmov správca dane je povinný po splnení podmienok podľa ods. 6 previesť podiely zaplatenej dane na účet prijímateľa do troch mesiacov po lehote na podanie vyhlásenia podľa ods. 1. Ak nebolo preukázané splnenie podmienok podľa § 50 ods. 6, alebo ak predložené vyhlásenie obsahuje nesprávne údaje o prijímateľovi, nárok na poukázanie sumy zodpovedajúcej podielu zaplatenej dane podľa ods. 1 zanikne.  Ak predložené vyhlásenie obsahuje aj iné nesprávne údaje, správca dane vyzve daňovníka na ich opravu, a ak nebudú nedostatky vo vyhlásení v lehote určenej vo výzve odstránené, nárok na poukázanie podielu zaplatenej dane zanikne. O týchto skutočnostiach upovedomuje správca dane daňovníka bez zbytočného odkladu.