Home > Daň z finančných transakcií > Otázky a odpovede

Otázky a odpovede

Otázka č.1 - povinnosť registrácie

Povinnosť registrácie na túto daň nie je zákonom č. 279/2024 Z. z. ustanovená. Pôjde o nový dôvod evidencie alebo sa bude musieť daňovník alebo platiteľ registrovať ?

Odpoveď:

Nie, nie je žiadna povinnosť registrácie, správca dane zaeviduje daňovníka na daň na základe prvého podaného Oznámenia.

Otázka č. 2 - miestna príslušnosť

Kto bude správcom dane (kam Oznámenie smerovať)? V § 12 v odseku 1 je uvedené, že na správu dane sa použijú ustanovenia Daňového poriadku. Miestna príslušnosť správcu dane sa riadi, ak tento zákon č. 279/2024 Z. z. alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, u fyzickej osoby miestom jej trvalého pobytu a u právnickej osoby jej sídlom.

Odpoveď:

Zákon č. 279/2024 Z. z. špecificky neupravuje miestnu príslušnosť, aplikuje sa § 12 ods. 1, podľa ktorého sa na správu dane použijú ustanovenia Daňového poriadku. Čiže miestna príslušnosť sa riadi vo vzťahu k tomu, kto podáva Oznámenie, tzn. vo vzťahu k platiteľovi dane.

Otázka č. 3 - splatnosť dane za použitie karty

Daň za použitie platobnej karty sa započíta do Oznámenia za príslušný mesiac, v ktorom bola platobná karta použitá prvýkrát v kalendárnom roku? T. j. zdaňovacím obdobím je v tomto prípade rok, ale odvedie sa vždy každý rok 1x v kalendárnom roku v Oznámení za príslušný mesiac, v ktorom sa prvýkrát použila? Teda nebudeme riešiť dve zdaňovacie obdobia Oznámenia (mesiac a rok)? Nie je nám zrejmé, či sa bude daň platiť len za kartu vydanú po účinnosti zákona č. 279/2024 Z. z. (novú kartu) alebo za použitie každej aj už vydanej (existujúcej) platobnej karty. Z textu uvedeného v dôvodovej správe k § 9 „Daň za použitie platobnej karty sa platí za každú jednu vydanú platobnú kartu v príslušnom kalendárnom roku, ak bola použitá aspoň raz bez ohľadu na to, že bola v priebehu tohto roka zrušená, resp. exspirovala. V prípade, ak daňovník v príslušnom kalendárnom roku platobnú kartu vydanú mal, ale ju nepoužil, daň sa neplatí.“- uvedené nie je zrejmé.

Odpoveď:
V tomto prípade je zdaňovacím obdobím kalendárny rok. Podstatná je existencia karty k transakčnému účtu a jej použitie v príslušnom zdaňovacom období. V prípade, že v tom istom zdaňovacom období je vydaná nová (ďalšia) karta k transakčnému účtu, daň sa odvedie za použitie obidvoch kariet, t. j. 4 €. Daň za použitie existujúcej karty sa odvedie len raz za zdaňovacie obdobie. V ďalšom zdaňovacom období sa opätovne odvedie daň za použitie existujúcej karty. Daň sa odvedie na konci zdaňovacieho obdobia, tzn. zahrnie sa do tlačiva Oznámenia za december príslušného roka podávaného v januári bezprostredne nasledujúceho kalendárneho roka. Ak banka vyberie daň z transakcií a aj daň za použitie karty, v januári podá jedno spoločné oznámenie, v ktorom uvedie aj daň za použitie karty. 

Otázka č. 4 - transakcie na účtoch v zahraničí

Či a akým spôsobom bude potrebné vykazovať transakčnú daň na základe zákona č. 279/2024 Z. z. pre transakcie vykonané na účtoch v zahraničí. Bude na tento účel vytvorené nové tlačivo a .xml formulár?

Odpoveď:

Podľa § 3 ods. 3 bodu 5 zákona č. 279/2024 Z. z. platiteľom dane je daňovník, ktorý vykonáva finančné transakcie na inom ako transakčnom účte. Podľa § 5 ods. 3 zákona č. 279/2024 Z. z., ak je finančná transakcia vykonaná z transakčného účtu vedeného v inej mene ako v eurách, na účely určenia základu dane sa suma finančnej transakcie vykonaná na tomto účte prepočíta na eurá a na prepočet sa použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska platný v deň vykonania finančnej transakcie. Oznámenie o transakčnej dani sa v zmysle § 10 ods. 1 zákona č. 279/2024 Z. z. predkladá elektronicky na tlačive, ktorého vzor určí Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky a uverejní ho na svojom webovom sídle. Toto Oznámenie je jednotné pre všetky transakcie, ktoré sú predmetom dane podľa tohto zákona č. 279/2024 Z. z.. V ustanovení § 11 zákona č. 279/2024 Z. z. je uvedené aké záznamy je platiteľ dane povinný viesť.

Otázka č. 5 - účet vedený v zahraničnej banke

Sme nadnárodná spoločnosť. Máme iba jeden účet vedený v zahraničnej banke. Akým spôsobom budeme odvádzať transakčnú daň?

Odpoveď:

Podľa § 3 ods. 3 bodu 5 zákona č. 279/2024 Z. z. platiteľom dane je daňovník, ktorý vykonáva finančné transakcie na inom ako transakčnom účte. V zmysle § 10 ods. 1 zákona č. 279/2024 Z. z. platiteľ dane je povinný vypočítať daň a odviesť ju za príslušné zdaňovacie obdobie správcovi dane najneskôr do konca kalendárneho mesiaca bezprostredne nasledujúceho po zdaňovacom období. V rovnakej lehote je platiteľ dane povinný predložiť správcovi dane oznámenie o výške dane z finančných transakcií. Daň z finančných transakcií sa bude platiť v súlade s vyhláškou č. 378/2011 Z. z. o spôsobe označovania platby dane.

Otázka č. 6 - preúčtované náklady

§ 3 ods. 3 bod 4. zákona č. 279/2024 Z. z. – preúčtované náklady súvisiace s vykonaním finančnej transakcie – čo je nimi myslené ? Sú nimi myslené preúčtované náklady súvisiace so všetkou činnosťou organizačnej zložky zahraničnej osoby? 

Odpoveď:

Ustanovenie sa vzťahuje na akékoľvek preúčtované náklady súvisiace so všetkou činnosťou daňovníka resp. organizačnej zložky zahraničnej osoby. Platí, že preúčtované náklady podliehajú dani z finančných transakcií bez ohľadu, či k úhrade došlo priamou platbou alebo započítaním.

Otázka č. 7 - účet v SR, aktivity len v zahraničí

Bude sa aplikovať daň z finančných transakcií v zmysle zákona č. 279/2024 Z. z. v niektorej z nižšie uvedených situácii? Zahraničná právnická osoba („PO”), nezapísaná v OR SR, má zriadený účet v slovenskej pobočke banky, z ktorého realizuje platby v súvislosti s aktivitami, ktoré realizuje v zahraničí. Tento účet je už dlhodobo zriadený na Slovensku kvôli platbám v EUR do iných krajín, ale zahraničná PO na Slovensku nerealizuje žiadne podnikateľské aktivity.

Odpoveď:

Daňovníkom podľa zákona č. 279/2024 Z. z. je fyzická osoba – podnikateľ, právnická osoba alebo organizačná zložka právnickej soby a ktorá má sídlo alebo miesto podnikania v tuzemsku, má platobný účet u poskytovateľa platobných služieb so sídlom v tuzemsku alebo vykonáva činnosť v tuzemsku. Ak má zahraničná právnická osoba platobný účet na Slovensku, z ktorého vykonáva finančné transakcie, vzťahuje sa na ňu daňová povinnosť podľa zákona č. 279/2024 Z. z.

Otázka č. 8 - účet v zahraničí, aktivity v SR

Zahraničná právnická osoba je v SR registrovaná ako platiteľ DPH podľa § 5 zákona o dani z pridanej hodnoty, bankový účet má zriadený v zahraničí a z tohto účtu realizuje platby, ktoré súvisia s aktivitami na Slovensku (napríklad prenájom skladu v SR). Ak áno, z ktorého ustanovenia zákona vyplýva, že predmetom dane sú aj finančné transakcie zahraničnej právnickej osoby vzťahujúce sa na jej činnosť v SR?

Odpoveď:

Takáto zahraničná právnická osoba je platiteľom dane podľa § 3 ods. 3 bod 5 zákona č. 279/2024 Z. z. a predmetná finančná transakcia je predmetom dane podľa § 4 ods. 1 písm. a) zákona č. 279/2024 Z. z.

Otázka č. 9 - zahraničná PO, účet v zahraničí, aktivity v SR

Zahraničná právnická osoba nie je registrovaná ako platiteľ DPH v SR, bankový účet má zriadený v zahraničí a z tohto účtu realizuje platby, ktoré súvisia s rôznymi aktivitami na Slovensku (nákup tovaru/ služieb od SK spoločností).

Odpoveď:

Takáto zahraničná právnická osoba je platiteľom dane podľa § 3 ods. 3 bod 5 zákona č. 279/2024 Z. z. a predmetná finančná transakcia je predmetom dane podľa § 4 ods. 1 písm. a) zákona č. 279/2024 Z. z.

Otázka č. 10 - zahraničná PO, účet v SR, obstarané pohľadávky

Zahraničná právnická osoba nie je registrovaná ako platiteľ DPH v SR, má v SR zriadený bankový účet. Na Slovensku však nevykonáva priamo žiadne podnikateľské aktivity, na túto zahraničnú právnickú osobu sú iba postupované pohľadávky inej právnickej osoby v rámci nadnárodnej skupiny, pričom z SK účtu realizuje úhrady v súvislosti s nadobudnutím týchto pohľadávok.

Odpoveď:

Pre naplnenie zákonných podmienok pre vznik daňovej povinnosti podľa zákona č. 279/2024 Z. z. je irelevantné, či je právnická osoba registrovaná ako platiteľ DPH v SR. Daň z finančných transakcií existuje nezávisle od ostatných druhov daní (napr. DPH, daň z príjmov). Z otázky nie je zrejmé, aké úhrady právnická osoba vykonáva v súvislosti s nadobudnutím pohľadávok. Ak právnická osoba nadobúda cesiou pohľadávky a z bankového účtu realizuje úhradu prislúchajúcich záväzkov zaplatiť odplatu za nadobudnuté pohľadávky, predmetná úhrada podlieha dani z finančných transakcií. V súvislosti s nadobudnutými 
pohľadávkami sa sleduje ich inkaso, pričom pripísanie finančných prostriedkov na bankový účet nie je predmetom dane z finančných transakcií. 

Otázka č. 11 - preúčtované náklady

V súlade s ustanovením § 3 zákona č. 279/2024 Z. z. je platiteľom dane aj daňovník, ktorému sú preúčtované náklady súvisiace s vykonaním finančnej transakcie, ktorá sa vzťahuje na činnosť daňovníka vykonávanú v tuzemsku. Prosíme uviesť konkrétne príklady na danú situáciu. Ide o vzťah alokácie nákladov medzi zriaďovateľom a organizačnou zložkou (registrovanou v OR SR) alebo aj stálou prevádzkarňou zahraničného subjektu registrovanou v tuzemsku pre účely dane z príjmov (bez registrácie v OR SR), kde následne nedôjde k toku finančných prostriedkov (peňažnému vyrovnaniu) medzi týmito subjektami?

Odpoveď:

Podľa § 3 ods. 3 bodu 4 zákona č. 279/2024 Z. z. platiteľom dane je daňovník, ktorému sú preúčtované náklady súvisiace s vykonaním finančnej transakcie, ktorá sa vzťahuje na činnosť daňovníka vykonávanú v tuzemsku. Ako príklad možno uviesť nasledovnú situáciu: Slovenská dcérska firma nemeckého koncernu (daňovník) zamestnáva na Slovensku 10 000 zamestnancov. Centrála v Nemecku vykoná výplatu miezd zamestnancom tejto dcérskej spoločnosti namiesto nej a preúčtuje jej celkovú sumu vyplatených miezd. Za mesiac, v ktorom dôjde k úhrade alebo započítaniu týchto preúčtovaných nákladov bude slovenská dcérska firma povinná podať oznámenie a zaplatiť daň. Ak daňovník vie preukázať, z akých transakcií sa preúčtovaná suma skladá, uplatní sa na každú jednu z nich postup výpočtu dane, vrátane horného stropu výšky dane. Pod pojmom náklady rozumieme celkovú hodnotu preúčtovaných finančných transakcií, ktoré vykonala osoba za daňovníka.

Otázka č. 12 - cashpooling

Pokrýva § 3 zákona č. 279/2024 Z. z. aj iné situácie ako napr. zúčtovacie centrum skupiny v zahraničí uhrádza faktúry v mene spoločností v skupine, pričom peňažné prostriedky sú následne odpísané z cashpoolingového účtu vedeného pre tento účel v zahraničí. Bude dani z finančnej transakcii podliehať iba prevod prostriedkov od SK spoločnosti na caspoolingový účet, alebo následne aj úhrada z tohto účtu konečnému zákazníkovi SK spoločnosti?

Odpoveď:

Prevod prostriedkov od SK spoločnosti na caspoolingový účet nie je predmetom dane podľa § 4 ods. 2 písm. t) zákona č. 279/2024 Z. z. iba vtedy, ak ide o platobnú operáciu u jedného poskytovateľa platobných služieb. Ak bude uskutočnený prevod prostriedkov od SK spoločnosti na caspoolingový účet vedený u iného poskytovateľa, tak sa táto výnimka neuplatní. Samotná úhrada z tohto účtu SK spoločnosti voči tretej osobe (dodávateľovi SK spoločnosti) je predmetom dane z finančných transakcií. Pri preúčtovaní nákladov v nadväznosti na § 3 ods. 3 bod 4 a § 4 ods. 1 písm. c) zákona č. 279/2024 Z. z. to znamená, že SK spoločnosť musí podať oznámenie o výške dane z dôvodu preúčtovania nákladov a príslušnú daň uhradiť.

Otázka č. 13 - nedostatok prostriedkov na účte

Akým spôsobom budú riešené situácie, keď zostatok hotovosti na účte daňovníka nebude dostatočný na odpísanie sumy dane z finančnej transakcie z účtu daňovníka? Bude povinnosťou platiteľa dane daň odviesť a vymáhať tento nedoplatok od daňovníka, alebo sa povinnosť odviesť daň z predmetnej transakcie presunie na daňovníka? 

Odpoveď:

Banka v postavení platiteľa dane z finančných transakcií má povinnosť vybrať daň z finančných transakcií od daňovníka a odviesť ju za príslušné zdaňovacie obdobie správcovi dane (§ 10 ods. 1 zákona č. 279/2024 Z. z.). V prípade nedostatku finančných prostriedkov na bankovom účte daňovníka neprechádza na neho povinnosť platiteľa dane odviesť daň. Ak dôjde k nepovolenému prečerpaniu finančných prostriedkov na bankovom účte, je v kompetencii banky sankcionovať daňovníka v súlade so zmluvnými podmienkami.

Otázka č. 14 - cenné papiere

V súlade s ustanovením § 4 ods. 2 písm. c) zákona č. 279/2024 Z. z. predmetom dane nie je finančná transakcia, ktorou je platobná operácia, ktorá súvisí so správou cenných papierov alebo iných finančných nástrojov 4) alebo platobná operácia súvisiaca s nákupom cenných papierov alebo iných finančných nástrojov v súvislosti so správou starobného dôchodkového sporenia a doplnkového dôchodkového sporenia. Odkaz 4) sa odvoláva na ustanovenie § 1 ods. 3 písm. i) zákona č. 492/2009 Z. z. - platobné operácie, ktoré súvisia so správou cenných papierov alebo iných finančných nástrojov, vrátane výplaty dividend, výnosov alebo iných výplat, umorovania alebo predaja, ktoré vykonávajú osoby uvedené v písmene h), obchodníci s cennými papiermi, ktorí poskytujú investičné služby, správcovské spoločnosti, ktoré poskytujú investičné služby, zahraničné subjekty kolektívneho investovania alebo iné zahraničné osoby, ktorých činnosť zodpovedá činnosti týchto osôb. Máme za to, že do správy cenných papierov nepatrí samotný nákup cenných papierov, ale len ďalšie súvisiace operácie. Zároveň, v rámci uvedeného ustanovenia je oslobodený iba nákup cenných papierov alebo iných finančných nástrojov v súvislosti so správou starobného dôchodkového sporenia a doplnkového dôchodkového sporenia. Bude oslobodeniu podliehať aj nákup iných cenných papierov alebo finančných nástrojov ako spojených so správou sporenia? Alebo sa oslobodenie v prípade nákupu iných cenných papierov/ finančných nástrojov uplatní iba u obchodníka s cennými papiermi v zmysle § 4 ods. 2 písm. e) Zákona (platobná operácia obchodníka s cennými papiermi súvisiaca s nákupom cenných papierov v mene jeho klienta na účet tohto klienta; to neplatí, ak ide o platobnú operáciu z platobného účtu obchodníka s cennými papiermi, na ktorom sú vedené peňažné prostriedky obchodníka s cennými papiermi oddelene od peňažných prostriedkov jeho klienta podľa osobitného predpisu a z ktorého obchodník s cennými papiermi vykonáva platobnú operáciu v súvislosti s obchodovaním na vlastný účet)?

Odpoveď:

Do správy cenných papierov nepatrí nákup cenných papierov, nákup cenných papierov spadá pod samostatnú investičnú službu, ktorá z pôsobnosti zákona č. 279/2024 Z. z. nie je vyňatá. Pokiaľ sa však cenné papiere a finančné nástroje nakupujú v rámci riadenia portfólia, takýto nákup finančnou spoločnosťou sa nezdaní (bude sa však zdaňovať platba na nákup cenných papierov a finančných nástrojov, ktorá odíde z platobného účtu právnickej osoby, ktorá cenné papiere a finančné nástroje nakupuje). Oslobodeniu od dane z finančných transakcií podľa zákona č. 279/2024 Z. z. budú podliehať aj ostatné cenné papiere, finančné nástroje, a kryptoaktíva, ak sa obstarávajú v rámci riadenia portfólia (klient - právnická osoba sa zdaní v momente, keď posiela peňažné prostriedky finančnej inštitúcii, určené na nákup daných cenných papierov a finančných nástrojov). Platby súvisiace s ostatnými investičnými službami oslobodené nie sú. Výnimkou je ešte § 4 ods. 2 písm. ad) a ae) zákona č. 279/2024 Z. z.
Predaj cenných papierov je oslobodený kvôli právnej istote, avšak zdaňuje sa len odchádzajúca platba, pričom pri predaji cenných papierov a finančných nástrojov prichádzajú peňažné prostriedky na transakčný účet, takže je to oslobodené vždy na strane klienta (aj pri právnických osobách). Finančná inštitúcia dokáže príslušné platby identifikovať na základe sprievodných inštrukcii, ako aj poznámok a údajov uvádzaných pri platbách z jednotlivých účtov.

Otázka č. 15 - zahraničný poskytovateľ a jeho organizačná zložka

V zmysle § 4 ods. 2 písm. p) zákona č. 279/2024 Z. z. predmetom dane nie je finančná transakcia, ktorou je platobná operácia vykonaná medzi účtami daňovníka vedenými u toho istého poskytovateľa. 
Považuje sa pre účely tohto ustanovenia za jedného poskytovateľa aj zahraničný poskytovateľ a jeho SK organizačná zložka (t. j. zahraničná banka a pobočka zahraničnej banky umiestnená v SR)? T. j. ak by mal daňovník transakčný účet v SR zriadený u SK pobočky zahraničnej banky a súčasne transakčný účet v zahraničí u zahraničnej banky, ktorá je zriaďovateľom SK pobočky, považuje sa finančná transakcia medzi týmito bankovými účtami za transakciu, ktorá nie je predmetom dane z finančných transakcií? 

Odpoveď:

Zahraničný poskytovateľ platobných služieb a jeho organizačné zložky sú samostatnými poskytovateľmi platobných služieb. 

Otázka č. 16 - zahraničná osoba, zamestnanci v SR

Ak zahraničná osoba so sídlom v zahraničí, ktorej na Slovensku nevznikla stála prevádzkareň pre účely dane z príjmov, zamestnáva na Slovensku slovenského zamestnanca, resp. zamestnancov, je na účely zákona č. 279/2024 Z. z. považovaná za daňovníka ?

Odpoveď:

V uvedenom prípade sa zahraničná právnická osoba bude považovať za daňovníka v prípade, ak má v tuzemsku vedený platobný účet alebo vykonáva v tuzemsku činnosť v súvislosti s podnikaním. Splnenie kritéria pre vznik stálej prevádzkarne nie je na účely zákona č. 279/2024 Z. z. relevantné. Vznik daňovej povinnosti pre daň z príjmov a pre daň z finančných transakcií vzájomne nesúvisia a nepodmieňujú sa.

Otázka č. 17 - zahraničná PO, stála prevádzkareň v SR

V prípade, ak zahraničná osoba so sídlom v zahraničí, má v SR stálu prevádzkareň pre účely dane z príjmov, je na účely zákona č. 279/2024 Z. z. považovaná za daňovníka ?

Odpoveď:

Podľa § 3 ods. 3 bodu 5 zákona č. 279/2024 Z. z. je platiteľom dane aj daňovník, ktorý vykonáva finančné transakcie na inom ako transakčnom účte. Daňovníkom je právnická osoba alebo organizačná zložka zahraničnej osoby. Stála prevádzkareň nie je účtovnou jednotkou podľa slovenskej legislatívy a nemá povinnosť viesť účtovníctvo podľa slovenskej legislatívy, ale daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby podáva. Napriek tomu, že sa jedná o zahraničnú osobu so sídlom mimo SR, ktorá vykonáva činnosti v tuzemsku, predpokladáme, že v rámci tejto činnosti dochádza aj k úhrade záväzkov (nákladov), čiže k realizácii finančných transakcií. Zahraničná právnická osoba sa bude považovať za daňovníka v prípade, ak má v tuzemsku vedený platobný účet alebo vykonáva v tuzemsku činnosť v súvislosti s podnikaním. Vznik daňovej povinnosti pre daň z príjmov a pre daň z finančných transakcií vzájomne nesúvisia a nepodmieňujú sa.

Otázka č. 18 - preúčtovaný náklad

V § 4 ods. 1 písm. c) zákona č. 279/2024 Z. z. je uvedený predmet dane "preúčtovaný náklad súvisiaci s vykonaním finančnej transakcie, ktorá sa vzťahuje na činnosť daňovníka vykonávanú v tuzemsku" - vedeli by ste nám, prosím, priblížiť o ktoré konkrétne prípady ide. 

Odpoveď:
Podľa § 3 ods. 3 bodu 4 zákona č. 279/2024 Z. z. platiteľom dane je daňovník, ktorému sú preúčtované náklady súvisiace s vykonaním finančnej transakcie, ktorá sa vzťahuje na činnosť daňovníka vykonávanú v tuzemsku. Slovenská dcérska firma nemeckého koncernu (daňovník) zamestnáva na Slovensku 10 000 zamestnancov. Centrála v Nemecku vykoná výplatu miezd zamestnancom tejto dcérskej spoločnosti namiesto nej a preúčtuje jej celkovú sumu vyplatených miezd. Za mesiac, v ktorom dôjde k úhrade alebo započítaniu týchto preúčtovaných nákladov bude slovenská dcérska firma povinná podať oznámenie a zaplatiť daň. Ak bude daňovník vedieť preukázať, z akých transakcií sa preúčtovaná suma skladá, uplatní sa na každú jednu z nich postup výpočtu dane, vrátane horného stropu 
výšky dane. Pod pojmom náklady rozumieme celkovú hodnotu preúčtovaných finančných transakcií, ktoré vykonala osoba za daňovníka.


Otázka č. 19 - cashpooling, účty v rámci skupiny UniCredit

Slovenská spoločnosť je súčasťou konsolidovaného celku a v rámci konsolidovaného celku využíva cashpooling. Spoločnosti v rámci tohto konsolidovaného celku využívajú banky v rámci skupiny UniCredit. Cashpoolingový účet je vedený v Rakúsku. Ako sa chápe pojem "jeden poskytovateľ" podľa § 4 ods. 2 písm. t) zákona č. 279/2024 Z. z.? Chápe sa tento pojem ako samostatná entita s právnou subjektivitou? Sú cashpoolingové transakcie slovenskej spoločnosti predmetom dane z finančných transakcií, ak je cashpoolingový účet vedený v rakúskej UniCredit Bank?

Odpoveď:
Podľa § 4 ods. 2 písm. t) zákona č. 279/2024 Z. z. predmetom dane nie je finančná transakcia, ktorou je platobná operácia u jedného poskytovateľa súvisiaca s kompenzáciou zostatkov účtov daňovníkov, ktorí sú členmi konsolidovaného celku, za ktorý sa zostavuje konsolidovaná účtovná závierka v zmysle § 22 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov. Pri význame pojmu „jeden poskytovateľ“ na účely § 4 ods. 2 písm. t) zákona č. 279/2024 Z. z. je potrebné vychádzať z verejne dostupných informácií zo zoznamov subjektov finančného trhu vedených Národnou bankou Slovenska ako poskytovateľov platobných služieb. Zahraničný poskytovateľ platobných služieb a jeho organizačné zložky sú samostatnými poskytovateľmi platobných služieb. 

Otázka č. 20 - účet v zahraničí

Ak má slovenská sro účet v zahraničí CZ, bude si musieť otvoriť aj účet na Slovensku pre účely dane z finančných transakcií?

Odpoveď:
Transakčným účtom podľa § 2 písm. c) zákona č. 279/2024 Z. z. je:
1. platobný účet daňovníka, ktorý je právnickou osobou alebo organizačnou zložkou zahraničnej osoby,
2. platobný účet daňovníka, ktorý je fyzickou osobou – podnikateľom, na ktorom takýto daňovník vykonáva finančné transakcie súvisiace s jeho podnikaním.
Zákon neustanovuje, že transakčný účet má byť bankový účet konkrétneho typu/druhu, neustanovuje, či má byť bežným podnikateľským účtom, alebo iným typom/druhom účtu. § 2 písm. c) zákona č. 279/2024 Z. z. tiež neustanovuje podmienku, že transakčný účet má byť vedený u poskytovateľa platobných služieb so sídlom na území SR. Podľa § 3 ods. 3 tretieho bodu zákona č. 279/2024 Z. z. platiteľom dane je aj daňovník, ktorý je používateľom platobných služieb poskytovateľa platobných služieb so sídlom mimo územia Slovenskej republiky. Podľa § 10 ods. 4 zákona č. 279/2024 Z. z. platiteľ dane, ktorý je zároveň daňovníkom podľa § 3 ods. 3 tretieho bodu zákona č. 279/2024 Z. z., je povinný sám vypočítať a zaplatiť daň za príslušné zdaňovacie obdobie správcovi dane do konca kalendárneho 
mesiaca nasledujúceho po zdaňovacom období. 

Otázka č. 21 - súkromné školské zariadenie

Sme školské súkromné zariadenie, zriadené ministerstvom školstva ( nezisková organizácia ), nie sme však nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby, náš numerický kód právnej formy je 119. Chceme sa opýtať, či budeme musieť platiť transakčnú daň keďže sme školské zariadenie, poberáme dotácie, ale nie sme zahrnutý v paragrafe 50 ods. 4 ZDP (právne formy oslobodené určité formy neziskových organizácii). Nechápeme či sa na nás zabudlo, alebo nám štát chce zdaniť poskytnutú dotáciu?

Odpoveď:
Z dodatočne poskytnutých informácií vyplynulo, že ide o základnú umeleckú školu (ďalej len „ZUŠ“), ktorej zriaďovateľom je občianske združenie a táto ZUŠ je zaradená do siete škôl a školských zariadení. 
Len niektoré právne formy daňovníkov z tretieho sektora nie sú daňovníkmi dane z finančných transakcií, zákon č. 279/2024 Z. z. ich taxatívne vymenováva v § 3 ods. 2 s odkazom na osobitný predpis, podľa ktorého vznikli, a okrem právnej formy ustanovuje v niektorých prípadoch aj predmet činnosti podľa osobitného predpisu s odkazom na § 50 ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (viď § 3 ods. 3 bod 4 zákona). Ak v predmetnom prípade súkromná základná umelecká škola nemá právnu formu taxatívne vymenovanú v § 3 ods. 2 zákona č. 279/2024 Z. z., potom nespĺňa výnimku a je považovaná za daňovníka dane z finančných transakcií. Predmet dane z finančných transakcií vymedzuje § 4 ods. 1 zákona, napríklad podľa § 4 ods. 1 písm. a) zákona č. 279/2024 Z. z. predmetom dane je finančná transakcia, pri ktorej dochádza k odpísaniu sumy finančných prostriedkov z účtu daňovníka. Dotácia, ktorá je pripísaná na bankový účet, tzn. ide o prijatú platbu, nie je predmetom dane z finančných transakcií.

Otázka č. 22 - český platiteľ DPH registrovaný v SR

Český platiteľ DPH, je registrovaný na Slovensku podľa § 5 (zahraničná osoba) z dôvodu nadobúdania tovaru na Slovensku a predaja do iných členských štátov. Bude aj ona musieť odvádzať transakčnú daň?

Odpoveď:

Daňovníkom dane z finančných transakcií je podľa § 3 ods. 1 zákona č. 279/2024 Z. z. právnická osoba alebo organizačná zložka zahraničnej osoby, ktorá je používateľom platobných služieb poskytovateľa platobných služieb vykonávajúceho finančné transakcie a ktorá má sídlo alebo miesto podnikania v tuzemsku, má platobný účet u poskytovateľa platobných služieb so sídlom v tuzemsku alebo vykonáva činnosť v tuzemsku. Dani z finančných transakcií podlieha teda aj právnická osoba so sídlom v zahraničí, ktorá vykonáva činnosť v tuzemsku. Z pohľadu dane z finančných transakcií je irelevantné, či je subjekt platiteľom DPH, dane existujú nezávisle od seba.

Otázka č. 23 - združenie obcí

Sme združenie obcí, členmi združenia sú obce, nie sme združenie podľa § 20f Občianskeho zákonníka. Štatistický úrad SR nás zaradil do sektora verejnej správy - § 21 ods. 4 zákona č. 540/2001 Z. z. o štátnej službe - SK NACE 94.99.9 - Činnosti ostatných členských organizácií - sektor S13 - verejná správa. Sme daňovníkom dane z finančných transakcií?

Odpoveď:
Podľa § 3 ods. 2 štvrtého bodu zákona č. 279/2024 Z. z. medzi subjektami, ktoré nie sú daňovníkmi, je uvedené záujmové združenie právnických osôb s odkazom na § 20f zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník. V predloženom prípade ide o združenie obcí založené podľa § 20b ods. 2 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, ktoré je právnickou osobou s vlastnou právnou subjektivitou. Táto právna forma „združenie obcí“ sa nenachádza medzi právnymi formami, ktoré nie sú daňovníkom dane z finančných transakcií podľa § 3 ods. 2 zákona č. 279/2024 Z. z. Z uvedeného vyplýva, že táto právna forma „združenie obcí“ je daňovníkom dane z finančných transakcií

Otázka č. 24 - živnostník  - paušálne výdavky
Daňovník FO živnostník uplatňuje pri príjmoch z podnikania paušálne výdavky. Bude sa vzťahovať daň z finančných transakcií aj na FO živnostníka, ktorý uplatňuje výdavky percentom?
Odpoveď:
Daňovníkom dane z finančných transakcií je každá fyzická osoba podnikateľ, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia bez ohľadu na skutočnosť, aký spôsob výdavkov sa rozhodne uplatňovať pri vykázaní základu dane. Z uvedeného vyplýva, že daňovníkom tejto dane je aj fyzická osoba živnostník, ktorý uplatňuje paušálne výdavky.

Otázka č. 25 - prijaté sumy na účet
Bude sa daň z finančných transakcií vzťahovať aj na prijaté sumy na transakčnom účte daňovníka?
Odpoveď
Nie, predmetom dane nie je finančná transakcia, pri ktorej dochádza k pripísaniu príjmu na bankový účet.

Otázka č. 26 - presun prostriedkov z transakčného účtu na bežný účet
Platí sa daň z finančných transakcií aj v prípade presunu finančných prostriedkov z podnikateľského (transakčného) účtu na bežný účet?
Odpoveď
Predmetom dane nie je finančná transakcia, ktorou je platobná operácia vykonaná medzi účtami daňovníka vedenými u toho istého poskytovateľa. Predmetom dane teda nie je prevod medzi transakčným účtom podnikateľa a jeho bežným účtom, ktorý má vedený v rovnakej banke.

Otázka č. 27 - pozastavenie živnostenského oprávnenia
Od 1.2.2024 mám prerušenú živnosť na obdobie troch rokov, bude sa na mňa vzťahovať povinnosť zriadiť si transakčný účet v lehote do 31.3.2025?
Odpoveď
Za predpokladu, že má daňovník pozastavenú živnosť a nevykonáva podnikateľskú činnosť a nerealizuje finančné transakcie súvisiace s podnikaním, nemá povinnosť si po účinnosti zákona zriadiť transakčný účet. Ak by daňovník počas obdobia pozastavenej živnosti vykonal finančné transakcie súvisiace s podnikaním, tieto by podliehali dani z finančných transakcií. Pokiaľ by boli tieto transakcie uhrádzané z iného ako transakčného účtu, stal by sa daňovník súčasne aj platiteľom dane z finančných transakcií, pričom by na neho prechádzali všetky povinnosti, ktoré vyplývajú platiteľovi dane v súlade so zákonom o dani z finančných transakcií.

Otázka č. 28 - úhrada nákladov výlučne v hotovosti  
FO vykonáva podnikateľskú činnosť, avšak náklady súvisiace s touto činnosťou uhrádza výlučne v hotovosti. Bude sa povinnosť zriadiť si transakčný účet vzťahovať aj na tohto daňovníka?
Odpoveď
Daňovník, ktorý je fyzickou osobou – podnikateľom, je povinný zriadiť si transakčný účet do 31. marca 2025 (ak ho už nemá zriadený). Povinnosť zriadiť si podnikateľský účet vzniká bez ohľadu na skutočnosť akou formou vykonáva úhrady v rámci svojej podnikateľskej činnosti (hotovostne, platby kartou, platby prevodom).

Otázka č. 29 - platobná brána
Považuje sa pre účely zákona o dani z finančných transakcií platba prostredníctvom platobnej brány ako platba kartou?
Odpoveď
Podľa § 101 ods. 12 zákona č. 492/2009 Z. z. o platobných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 492/2009 Z. z.“) „banková platobná karta“, sa tým rozumie pojem „platobná karta“. Podľa § 2 ods. 20 zákona č. 492/2009 Z. z. platobnou kartou sa rozumie platobný prostriedok, ktorý umožňuje používateľovi platobných služieb prístup k finančným prostriedkom čerpaným do výšky limitu povoleného poskytovateľom platobných služieb. Predmetom dane je podľa § 4 ods. 1 písm. a) finančná transakcia, pri ktorej dochádza k odpísaniu sumy finančných prostriedkov z účtu daňovníka. Platobná operácia vykonaná platobnou kartou, okrem výberu finančných prostriedkov v hotovosti, nie je v zmysle § 4 ods. 2 písm. u) zákona predmetom dane, tzn. pri takejto platobnej operácii sa daň neplatí.
Ak sa platba cez platobnú bránu realizuje platobnou kartou, ide o platbu kartou (pri platbe sa zadávajú údaje platobnej karty). 
 

Otázka č. 30 - transakčný účet
Chceli by sme sa informovať, či povinnosť mať transakčný účet vzniká aj: 
•    podnikateľovi, ktorý má aktívnu živnosť, ale činnosť nevykonáva a teda nerealizuje žiadne finančné transakcie
•    podnikateľovi, ktorý činnosť vykonáva, ale náklady súvisiace s podnikaním uhrádza v hotovosti a príjmy z podnikania inkasuje v hotovosti
Odpoveď:
V zmysle § 3 ods. 1 zákona daňovníkom je fyzická osoba – podnikateľ, právnická osoba alebo organizačná zložka zahraničnej osoby, ktorá je klientom poskytovateľa platobných služieb vykonávajúceho finančné transakcie. Podľa Obchodného zákonníka sa za podnikateľa považuje osoba zapísaná v Obchodnom registri, osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia, osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia, fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu. 
Podľa § 12 ods. 2 zákona o dani z finančných transakcií, daňovník, ktorý je fyzickou osobou – podnikateľom, je povinný vykonávať finančné transakcie, ktoré sa vzťahujú na podnikanie, na transakčnom účte. Daňovník, ktorý je fyzickou osobou a nemá zriadený platobný účet, na ktorom vykonáva finančné transakcie súvisiace s jeho podnikaním, je povinný zriadiť si transakčný účet podľa § 2 písm. c) druhého bodu zákona do 31. marca 2025. Podľa § 4 ods. 1 písm. a) predmetom dane je finančná transakcia, pri ktorej dochádza k odpísaniu sumy finančných prostriedkov z účtu daňovníka. Dani z finančných transakcií podliehajú úhrady a nie inkasované platby. 
Podnikateľský účet je SZČO povinný si zriadiť bez ohľadu na to, akou formou vykonáva úhrady v rámci svojej podnikateľskej činnosti (hotovostne, platby kartou, platby prevodom). Predmetom dane je debetná transakcia, v prípade, ak SZČO nevykoná žiadnu finančnú transakciu, daňová povinnosť bude nulová.
 

Otázka č. 31 - povinnosť zriadiť transakčný účet
Fyzická osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia:
- má príjem len cez e-kasu, úhrada za poskytnuté služby na základe vystavených faktúr - len cez e-kasu
- uplatňuje paušálne výdavky
- odvody do Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne hradí zo súkromného účtu
- žiadne iné výdavky spojené s podnikaním nemá.
Musí si takýto živnostník zriadiť podnikateľský účet (transakčný účet), keď jediné úhrady z tohto účtu by boli na úhradu jeho odvodov, ktoré nie sú predmetom dane z finančných transakcii?
Odpoveď:
Daňovník, ktorý je fyzickou osobou a nemá zriadený platobný účet, na ktorom vykonáva finančné transakcie súvisiace s jeho podnikaním, je povinný zriadiť si transakčný účet podľa § 2 písm. c) druhého bodu zákona do 31. marca 2025. Podľa § 12 ods. 2 zákona o dani z finančných transakcií, daňovník, ktorý je fyzickou osobou – podnikateľom, je povinný vykonávať finančné transakcie, ktoré sa vzťahujú na podnikanie, na transakčnom účte.
 

Otázka č. 32 - nerezident SR vykonáva živnosť na území SR 
Platí daň z finančných transakcií daňovník, ktorý vykonáva živnosť na základe živnostenského oprávnenia vydaného v SR  v prípade, ak tento daňovník nie je rezidentom SR?
Odpoveď:
Rezidencia fyzickej osoby sa určuje podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, prípadne aj podľa príslušnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Kritériá určené týmito právnymi predpismi nijako nesúvisia s vymedzením daňovníka dane z finančných transakcií podľa zákona č. 279/2024 Z. z. 
Daňovníkom podľa § 3 ods. 1 zákona č. 279/2024 Z. z. je fyzická osoba – podnikateľ, ktorá je používateľom platobných služieb poskytovateľa platobných služieb vykonávajúceho finančné transakcie, a ktorá má sídlo alebo miesto podnikania v tuzemsku, má zriadený platobný účet u poskytovateľa platobných služieb so sídlom na území Slovenska alebo vykonáva činnosť v tuzemsku.
Ak fyzická osoba – podnikateľ má v platnom živnostenskom oprávnení uvedené miesto podnikania v tuzemsku,  má zriadený platobný účet u poskytovateľa platobných služieb so sídlom na území SR alebo vykonáva činnosť v tuzemsku, je daňovníkom dane z finančných transakcií.
 

Otázka č. 33 - opatrovateľky v Rakúsku
Vzťahuje sa povinnosť zriadiť si transakčný účet aj na opatrovateľky pracujúce v Rakúsku, ktoré majú rakúsku živnosť? 
Odpoveď:
V zmysle § 3 ods. 1 zákona č. 279/2024 Z. z. daňovníkom je fyzická osoba – podnikateľ, ktorá je používateľom platobných služieb poskytovateľa platobných služieb vykonávajúceho finančné transakcie a ktorá má sídlo alebo miesto podnikania v tuzemsku, má platobný účet u poskytovateľa platobných služieb so sídlom v tuzemsku alebo vykonáva činnosť v tuzemsku. Daňovníkom sa fyzická osoba – podnikateľ stáva, ak splní aspoň jednu z uvedených podmienok.
Podľa Obchodného zákonníka sa za podnikateľa považuje osoba zapísaná v Obchodnom registri, osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia, osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia, fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu. 
Za predpokladu, že fyzická osoba – podnikateľ nemá miesto podnikania na území SR, nemá platobný účet u poskytovateľa platobných služieb so sídlom v SR ani nevykonáva činnosť v tuzemsku, zastávame názor, že táto fyzická osoba – podnikateľ nie je daňovníkom na účely zákona o dani z finančných transakcií. A ak nie je daňovníkom, potom nemá ani povinnosť podľa § 13 ods. 1 zákona č. 279/2024 Z. z. zriadiť si transakčný účet podľa § 2 písm. c) bodu 2 zákona č. 279/2024 do 31.3.2025.

Otázka č. 34 - slovenský živnostník , účet v zahraničí
Ak má podnikateľ FO trvalý pobyt a miesto podnikania na území SR, ale podnikateľský účet zriadený  v zahraničí, je potrebné otvoriť aj podnikateľský účet aj na SR?
Odpoveď:
transakčným účtom podľa § 2 písm. c) zákona  č.279/2024 Z. z. o dani z finančných transakcií a o zmene a doplnení niektorých zákonov je:
1.    platobný účet daňovníka, ktorý je právnickou osobou alebo organizačnou zložkou zahraničnej osoby,
2.    platobný účet daňovníka, ktorý je fyzickou osobou – podnikateľom, na ktorom takýto daňovník vykonáva finančné transakcie súvisiace s jeho podnikaním.
Zákon neustanovuje, že transakčný účet má byť bankový účet konkrétneho typu/druhu, neustanovuje, či má byť bežným podnikateľským účtom, alebo iným typom/druhom účtu. § 2 písm. c) cit. zákona tiež neustanovuje podmienku, že transakčný účet má byť vedený u poskytovateľa platobných služieb so sídlom na území SR.

Podľa § 3 ods. 3 tretieho bodu  cit. zákona platiteľom dane je aj daňovník, ktorý je používateľom platobných služieb poskytovateľa platobných služieb so sídlom mimo územia Slovenskej republiky. Podľa § 10 ods. 4  cit. zákona platiteľ dane, ktorý je zároveň daňovníkom podľa § 3 ods. 3 tretieho bodu, je povinný sám vypočítať a zaplatiť daň za príslušné zdaňovacie obdobie správcovi dane do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po zdaňovacom období.
 

Otázka č. 35 - prenájom nehnuteľnosti
Vzťahuje sa na fyzickú osobu prenajímateľa daň z finančných transakcií a je povinná používať transakčný účet.  Jedná sa o fyzickú osobu prenajímateľa, ktorý prenajíma nehnuteľnosti na základe uzatvorenej nájomnej zmluvy, t. j. vykonáva prenájom, na ktorý nie je potrebné živnostenské oprávnenie. Daňovník má z dôvodu prenájmu nehnuteľnosti  pridelené daňové identifikačné číslo (DIČ)  a dosiahnuté príjmy z prenájmu zaraďuje medzi príjmy podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov.
Odpoveď:
V zmysle § 3 ods. 1 zákona č. 279/2024 Z. z. daňovníkom je fyzická osoba – podnikateľ, ktorá je používateľom platobných služieb poskytovateľa platobných služieb vykonávajúceho finančné transakcie a ktorá má sídlo alebo miesto podnikania v tuzemsku, má platobný účet u poskytovateľa platobných služieb so sídlom v tuzemsku alebo vykonáva činnosť v tuzemsku. Na fyzickú osobu nepodnikateľa sa daň z finančných transakcií nevzťahuje.
Prenájom nehnuteľnosti, z ktorého príjmy zaraďujeme medzi príjmy podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov a na ktorého výkon sa nevyžaduje živnostenské oprávnenie nie je podnikaním. Ak teda daňovník prenajíma nehnuteľnosť, pričom túto činnosť nerobí na základe živnostenského oprávnenia, nie je podnikateľom a nie je teda daňovníkom dane z finančných transakcií. Nakoľko nie je daňovníkom dane z finančných transakcií, nemá ani povinnosť zriadiť si transakčný účet do 31.3.2025 a túto daň nie je povinný platiť. 

Otázka č. 36 - nahlasovanie transakčného účtu správcovi dane
Má daňovník (fyzická osoba podnikateľ) povinnosť oznámiť správcovi dane založenie podnikateľského účtu v súvislosti s daňou z finančných transakcií?
Odpoveď:

Nie, pre účely dane z finančných transakcií nie je potrebné oznamovať správcovi dane zriadenie transakčného účtu.

Otázka č. 37 - autori
Vzťahuje sa platenie dane z finančných transakcií a povinnosť zriadiť si transakčnú účet aj na daňovníkov, vykonávajúcich  činnosť podľa autorského zákona?
Odpoveď:
V súlade s ustanovením § 3 ods. 1 zákona č. 279/2024 Z. z. o dani z finančných transakcií je daňovníkom tejto dane fyzická osoba podnikateľ, právnická osoba alebo organizačná zložka zahraničnej osoby, ktorá je používateľom platobných služieb poskytovateľa platobných služieb vykonávajúceho finančné transakcie a ktorá má sídlo alebo miesto podnikania v tuzemsku, má platobný účet u poskytovateľa platobných služieb so sídlom v tuzemsku alebo vykonáva činnosť v tuzemsku.
Za daňovníka dane z finančných transakcií sa nepovažuje fyzická osoba, ktorá podľa osobitného predpisu nevykonáva podnikateľskú činnosť. To znamená, že na fyzickú osobu, ktorá vykonáva činnosť podľa autorského zákona sa nevzťahuje daň z finančných transakcií a nevzniká je povinnosť zriadiť si transakčný účet. 

Otázka č. 38 - znalci, prekladatelia, tlmočníci
Fyzická osoba  vykonáva aj činnosť znalca v zmysle zákona o znalcoch, prekladateľom a tlmočníkoch. Vzťahuje sa znalcov, prekladateľom a tlmočníkov daň z finančných transakcií a majú povinnosť z dôvodu transakčnej dane zriadiť si v banke transakčný účet?
Odpoveď:
Činnosť znalca, tlmočníka alebo prekladateľa je nevyhnutné posudzovať podľa charakteru výkonu svojej činnosti. 
1. Ak vykonáva svoju činnosť pre súd, iný orgán verejnej moci, fyzickú osobu alebo právnickú osobu:
Finančné transakcie znalcov, prekladateľov a tlmočníkov súvisiace s výkonom činností podľa zákona č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, prekladateľov a tlmočníkoch nie sú predmetom dane z finančných transakcií, nakoľko tieto činnosti nemajú charakter podnikania. 
Za daňovníka sa nepovažujú znalci, prekladatelia a tlmočníci, ktorí vykonávajú svoju činnosť pre súd, iný orgán verejnej  moci, fyzickú osobu alebo právnickú osobu ako subjekty zapísané v zozname znalcov, tlmočníkov a prekladateľov Ministerstva spravodlivosti SR.
2. Ak vykonáva prekladateľské a tlmočnícke služby buď na základe živnostenského oprávnenia ako viazanú živnosť alebo aj bez neho: 
Finančné transakcie tlmočníka alebo prekladateľa súvisiace s výkonom podnikateľskej činnosti podľa zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov sú predmetom zdanenia podľa zákona č. 279/2024 Z. z. V zásade ide o tlmočnícke a prekladateľské činnosti, ktoré je možné vykonávať ako podnikanie na iné účely ako podľa 1. bodu.

Podľa zákona o dani z finančných transakcií sa znalci, prekladatelia a tlmočníci považujú za daňovníka v prípade, ak ide o subjekty vykonávajúce podnikanie na základe živnosti alebo iného oprávnenia. 

V prípade kumulácie činností podľa prvého aj druhého bodu je nevyhnutné rozlíšiť finančné transakcie pre ich správne zdanenie. Za účelom vykonávania finančných transakcií v rámci podnikateľskej činnosti je fyzická osoba – podnikateľ povinná si zriadiť transakčný účet podľa zákona č. 279/2024 Z. z.