Úvod > Daň z príjmov > Daň z príjmov zo závislej činnosti > Opravy chýb a dokladov > Chyby zavinené zamestnancom > Postup zamestnávateľa pri oprave preddavkov na daň v bežnom zdaňovacom období alebo oprave dane

Postup zamestnávateľa pri oprave preddavkov na daň v bežnom zdaňovacom období alebo oprave dane

Ak zamestnávateľ nezrazil zamestnancovi preddavok na daň, ktorý mal zraziť vo výške stanovenej zákonom (zrazil nižšiu daň), môže ho dodatočne zraziť najneskôr do 31. marca nasledujúceho roka.

Ak zamestnávateľ zavinením zamestnanca daň nezrazil alebo zrazil v nesprávnej výške, zrazí ju vrátane príslušenstva, ak neuplynula lehota podľa osobitného prepisu (§ 69 zákona 563/2009 Z.z.) - t.j. do piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na uplatnenie sumy podľa osobitných predpisov .

 

FAQ

Otázka č. 1  – Úprava základu dane z dôvodu spätne priznaného dôchodku
V máji 2022 sme podávali na sociálnu poisťovňu opravné výkazy do sociálnej poisťovne za zamestnanca, ktorý mal spätne k začiatku roka priznaný starobný dôchodok od r. 2021.
Aký postup môžeme uplatniť voči zamestnancovi?
Odpoveď
Postup zamestnávateľa závisí od toho, či si zamestnanec splnil oznamovaciu povinnosť v súvislosti so spätne priznaným dôchodkom a uplatnením nezdaniteľnej časti pri vyčíslení základu dane.
Ak zamestnanec neoznámil zamestnávateľovi uvedenú skutočnosť včas, zamestnávateľ môže (je oprávnený) daň resp. preddavky na daň zraziť zamestnancovi do piatich rokov od konca kalendárneho roka, v ktorom došlo k jej nesprávnemu zrazeniu.

T.j. v uvedenom prípade, ak daňovník  - zamestnanec bol poberateľom starobného dôchodku na začiatku zdaňovacieho obdobia – kalendárneho roka 2021, tak zamestnávateľ mu zrazí daň do konca r. 2026.


Otázka č. 2 – Nesprávne zrazené preddavky na daň v roku 2024 (vrátené poistné)
Zamestnancovi bol spätne priznaný starobný dôchodok a zamestnanec sa stal poberateľom starobného dôchodku od 1.4.2024. Túto skutočnosť sa zamestnávateľ dozvedel až po ohlásení zo sociálnej poisťovne v júni 2024. Následne boli zaslané opravné výkazy do sociálnej poisťovne a zamestnávateľovi aj zamestnancovi bolo vrátené neoprávnene zaplatené poistné. Akým spôsobom máme doplatiť daň zo závislej činnosti za zamestnanca?
Odpoveď
V prípade, že zamestnávateľ – platiteľ dane nezrazil zamestnancovi preddavok na daň v správnej výške, tak zvýšenie preddavku na daň vyberie v nasledujúcich mesiacoch, najneskôr do 31. marca nasledujúceho roku.
Ak z dôvodu spätne priznaného dôchodku bolo zamestnancovi vrátené poistné za predchádzajúce zdaňovacie obdobia, toto poistné sa zdaní v mesiaci skutočného vyplatenia zamestnancovi, a to preddavkovo spolu s vyplateným príjmom zo závislej činnosti.

Údaje sa uvádzajú do tlačív Prehľadov za mesiac, v ktorých sa preddavky zrazia a odvedú do štátneho rozpočtu. Podané prehľady za predchádzajúce mesiace sa neopravujú.


Otázka č. 3 -  Nesprávne zrazený preddavok na daň
V máji 2022 sme podávali opravné výkazy do sociálnej poisťovne za zamestnanca, ktorý mal spätne k začiatku roka priznaný dôchodok. Opravné Prehľady o zrazených a odvedených preddavkoch na daň sme nepodávali. Ako správne vyplniť Hlásenie o vyúčtovaní dane (ktoré musí súhlasiť s podanými mesačnými prehľadmi) tak, aby sme zohľadnili vyššie uvedenú skutočnosť?
Odpoveď
Opravu základu dane (podľa § 5 ods. 8 zákona  o dani z príjmov) vykoná zamestnávateľ v mesiaci, v ktorom vykonal opravy výkazov a príslušných predpisov poistného za mesiace, a v ktorom vrátil poistné zamestnancovi - dôchodcovi. Uvedený rozdiel  zahrnie do prehľadu za tento mesiac (do riadku 0 spolu s príjmom zamestnanca). Predložené prehľady už spätne neopravuje.

Ak zamestnávateľ v tomto  mesiaci nevykonal opravu základu dane ani preddavku na daň, tak opravu základu dane a dane vykoná najneskôr podľa § 40 zákona, a to najneskôr do 31. marca  nasledujúceho roka.